Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více

Nejoblíbenější druhy kávovníků

Nejoblíbenější druhy kávovníků

Arabský kávovník (Cofee arabica)

Jde o keř rostoucí až do výšky 3 metrů, který vyžaduje stálou a mírnější teplotu kolem 20 °C, ideálně od 17 do 22 °C. Pěstuje se proto ve vyšších nadmořských výškách mezi 1000 a 1800 m. Podíl arabiky činí 70 % celosvětové sklizně kávy.

Arabika kvete a zraje současně, přičemž plody mají vejčitý tvar a na keřích dozrávají po třech až čtyřech letech od vysazení keřů. Plod je drsný, plochý a obsahuje dvě zploštělá semena. Když se vyvine jen jedno zrno, má kulovitý tvar a je označováno jako perlové. Sklízí se dvakrát až třikrát ročně, a to především ručně. Arabská káva má výraznější aroma, je méně hořká než káva Robusta a obsahuje také menší množství kofeinu (1,1 až 1,7 %).

Znakem kvality jemných propíraných zrníček arabiky jsou světlý vroubek, květinová, až ovocná kyselina a lehce pryskyřičnaté aroma. Nepropíraná zrnka mají vroubek tmavší, silnější tělo a neutrální aroma.

Mezi velké pěstitele kávy patří Brazílie, Kolumbie, Mexiko a státy Střední Ameriky.

Arabica v datech

  • 1721 Mladý francouzský námořník Gabriel Mathieu de Clieu pašuje kávovník na ostrov Martinik. Odtud se údajně rostlina dostala do Jižní Ameriky
  • 1696 Holanďané dovážejí kávu z Indie na ostrov Java
  • 1706 Káva putuje z Amsterdamu do dnešního Surinamu
  • 1726 Manželka brazilského guvernéra dostává na Guyaně kávovník jako dárek
  • Kolem roku 1730 Angličané začínají pěstovat kávu na Jamaice
  • 1755 Z Kuby se káva dostává na Portorico a odtud do Guatemaly
  • 1825 Don Francisco Martin - misionář - zasazuje první kávovník blízko Honolulu na Havaji
  • 1877 Otec Horner dováží kávovník z Reunionu

Kávovník robusta (Cofee robusta – canephora)

Jde nejčastěji o keř či strom dosahující výšky až 15 m, který se pěstuje v nadmořských výškách do 900 m a kterému vyhovuje teplota až do 30 °C. I když je odolnější vůči různým nemocem a méně náročný na kvalitu půdy, je na rozdíl od arabiky citlivější na chlad. Robusta vznikla zkřížením káv Arabica a Mauritian a v současné době tvoří přibližně 25 % světové produkce.

Plody robusty rodí již po dvou letech, avšak její semena jsou menší a horší kvality než u arabiky. Robusta se sbírá jak ručně, tak i strojově. Její semena obsahují třikrát více kofeinu než káva Arabica (2 až 4,5 %) a méně kyselin, které zabraňují tvorbě kvalitní pěny. Vyznačuje se zemitější a méně aromatickou, drsnější chutí a tmavší barvou. Pro horší kvalitu semen se tento druh kávy používá do směsí.

Mezi úspěšné pěstitele patří Vietnam, Brazílie a Indonésie.

Robusta v datech

  • 1870 založena první plantáž robusty v Kongu
  • Kolem roku 1900 rozšíření pěstování kávy na západní břeh Afriky. Holanďané dovážejí robustu na ostrov Java a odtud se dostává do Asie