Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více

Cibetková káva – když se zrnka kávy vyvažují zlatem

Cibetková káva – když se zrnka kávy vyvažují zlatem

28.3. 2012 | Jedná se o unikát, který není pro každého. I tak se dá charakterizovat káva Kopi Luwak, která pochází z Asie. Její výjimečnost spočívá mimo jiné v tom, že si na kávových zrnech nejprve pochutnala kunovitá šelma cibetka.

V Indonésii můžete potkat sběrače kávy, kteří plody nesklízí z keřů kávovníku, ale hledají kávová zrna na zemi. Nehledají ale prostá zrna, nýbrž trus kunovité šelmy cibetky. Ta se živí kávovými boby a jejich oplodí jí velmi chutná. V trávicím traktu cibetky pak dochází k procesu fermentace. Díky němu kávová zrna ztratí svoji původní hořkost. Sesbíraná zrnka kávy získají po vyloupání a pražení příznačnou jemnou chuť a příjemné aroma. V tom spočívá tolik ceněné specifikum cibetkové kávy. Ochutnáte-li i jediný doušek, ihned rozdíl poznáte - v ústech totiž nezůstává nahořklá a trpká chuť jako při vypití klasického espressa.

Díky unikátní chuti a velmi skromné produkci se stala cibetková káva vyhledávanou specialitou. Vstupní surovina je dostupná pouze na indonéských ostrovech. Ani zde se ale nedá masově produkovat. Cibetky pojídají plody kávovníku jen z vlastní vůle, v zajetí je kávové boby nezajímají. Proto se sběrači musí spoléhat na přírodu a neustále prohledávat plantáže kávovníků. Z trusu se použijí pouze nepoškozená kávová zrna. Proto se ročně sesbírá jen několik set kilogramů těchto cenných kávových zrn. Cena cibetkové kávy tak letí vzhůru - kilogram stojí přes tisíc amerických dolarů. A tak se dá každé zrnko cibetkové kávy vyvažovat zlatem.

Ať už budete chtít s rodinou, nebo s přáteli prožít jedinečný okamžik, vzpomeňte si na cibetkovou kávu Kopi Luwak! Kromě unikátní chuti se budete moci podělit o zajímavý příběh jejího původu.

Zdroj obrázku: http://poopcoffee.net/civet-coffee-images/production-of-the-worlds-most-expensive-coffee-thrives-in-indonesia