Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více

Discovery News (online): Konzumenti kávy žijí déle

Discovery News

28.5. 2012 | V USA byly zveřejněny výsledky nejrozsáhlejší studie věnující se konzumaci kávy. O výsledcích, které kávu řadí mezi pozitivně působící složky lidské stravy, infromoval také zpravodajský server Discovery News. Nová studie, kterou shrnuje Discovery News, uvádí, že pití kávy může snižovat srdeční a respirační choroby, jakožto i riziko mrtvice a diabetu. Studie prezentovaná také v New England Journal of Medicine přinesla výsledky, jež vznikly na základě pozorování více než čtyř set tisíc konzumentů kávy s různým vzděláním, rasou a životním stylem. Práce na studii přitom nemá svým rozsahem a délkou výzkumu obdoby.

Potvrdilo se, že káva obsahuje řadu chemických složek, mezi nimi také antioxidanty a sloučeniny, které bojují proti mutacím lidského organismu. „Některé z nich jsou mezi nejsilnějšími a nejhojnějšími antioxidanty naší stravy," uvádí Edward Giovannucci, profesor Harvard School of Public Health v Bostonu. Proto studie vyzdvihuje fakt, že pití kávy může lidem prodloužit život. Výsledky 13 let trvající studie totiž naznačují, že míra úmrtnosti testovaných osob klesá úměrně k rostoucímu počtu konzumovaných šálků kávy denně, a to až do celkového počtu šesti vypitých šálků. Tento trend byl pozorován u všech příčin úmrtí, dále také u specifických typů úmrtí jako srdečních a respiračních chorob, mrtvice a diabetu. Toto se bohužel nepotvrdilo u osob, které zemřely na rakovinu. Některé předchozí studie přitom takovéto účinky pití kávy odmítaly.
Dle závěrů týmu, který měl studii po celou dobu na starosti, má nejlepší účinky na lidský organismus černá káva bez dochucovadel, tedy bez nejčastěji přidávaného cukru a smetany.

Výzkumný tým svoji práci zaměřil na zvyklosti spojené s pitím kávy u 402260 členů Americké asociace seniorů. Všechny tyto sledované osoby na začátku výzkumu vyplnily podrobný dotazník týkající se jejich stravovacích návyků, životního stylu a demografie. Sledovaný vzorek osob byl ve věku 50 - 71 let a během 13 let trvání studie z původního počtu zúčastněných osob 52515 lidí zemřelo.

„Studie prokázala spojitost mezi pitím kávy a mortalitou. Ještě nikdy nebyla uskutečněna analýza tak široké skupiny obyvatel s tak velkým počtem úmrtí," říká Esther Lopez-Garcia z Oddělení preventivní medicíny a veřejného zdraví na Autonomní univerzitě v Madridu. Vědci se přitom ve studii zaměřili na eliminování rizikových faktorů, které by ovlivnily výsledek studie. Šlo zejména o to, aby do skupiny sledovaných osob nebyli zahrnuti kuřáci a lidé konzumující ve velké míře alkohol. „Jednou z negativních vlastností předchozích studií zaměřených na kávu byl fakt, že konzumenti kávy mají často sklon ke kouření a pití alkoholu," dodává Edward Giovannucci. Ze studie lze vyčíst také další zajímavé informace. Mezi nimi je i poznatek, že káva bez kofeinu působí preventivně proti duševnímu úpadku pacientů s diagnostikovanou cukrovkou diabetes mellitus II. typu.  

Závěrem nelze opomenout výstižný komentář Esther Lopez-Garcia, která tvrdí, že pití kávy je také symbolem správných návyků. „Ve Středozemí lidé chodí kávu pít do kaváren. Konzumace nápoje je tedy spojena s časem odpočinku a socializací konzumentů," dodává Lopez-Garcia. Podle ní by tedy neměly být vyzdvihovány pouze zdravotní přínosy kávy, ale vždy by měl být zdůrazněn i sociální faktor pití kávy.

Více o studii si můžete přečíst ZDE.