Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více
Tipy a články

Tisková konference

doc.Kohout na TK

23. října 2014 vystoupil doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Konference byla monotematická, týkala se kávy, která byla probírána ze všech možných úhlů pohledu. Kromě doc. Kohouta na tiskové konferenci vystoupili také prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., MUDr. Jan Piťha, CSc. a barista roku 2012 Adam Neubauer.

 

Proč káva prospívá zdraví?

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD.
Fórum zdravé výživy, Institut kávy

Semena kávy obsahují kofein, který povzbuzuje činnost srdce, mozku, nervů, ledvin a svalů. Kofein je v současné době nejznámější a nejlépe popsanou účinnou látkou v kávě, ale tento nápoj obsahuje spoustu dalších látek, prospívajících lidskému organizmu.

Účinné látky v kávě
Káva jako čistě přírodní produkt je výborným zdrojem antioxidantů (má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce), podílejících se na neutralizaci volných radikálů. Ty se do našeho těla dostávají především vzduchem, potravou a tekutinami a poškozují naše buňky – způsobují degenerativní poruchy mozku, předčasné stárnutí, oslabení nervového a imunitního systému. Antioxidanty se váží na volné radikály a neutralizují je ještě předtím, než způsobí škodlivou reakci. Vědci odhadují, že káva může dodávat až 70 % antioxidantů přijímaných v potravě, a tím chránit kardiovaskulární systém, případně snížit riziko vzniku rakoviny. Tedy obecně řečeno pozitivně působit na zdraví člověka. Zelená kávová zrna obsahují vodu, tuk, sacharidy, bílkoviny, vlákninu a mnohé další látky, přičemž některé z nich se během zpracování kávy mění a vznikají z nich látky nové. Je dokázáno, že v zelených kávových zrnech je více než 200 ještě neidentifikovaných látek, které mají na náš organizmus pravděpodobně pozitivní vliv. Z výživového hlediska reprezentují 7 až 10 % sušiny zelené kávy chlorogenové a kávové kyseliny, 1 až 2 % připadají na kofein. Část z nich je bohužel během pražení zničena, pouze obsah kyseliny nikotinové (vitamín B3) se tímto procesem zvyšuje, a bývá tak asi 25x vyšší v pražené kávě než v zelené. Minerální látky reprezentují v kávě okolo 4 % sušiny, z výživového hlediska je velmi důležitý zejména obsah draslíku a hořčíku. Sacharidy tvoří téměř 50 % sušiny zelených kávových bobů, během procesu pražení však dochází k jejich rozkladu a vzniku jiných látek (20 až 35 % sušiny). Obsah tuku v zelených kávových bobech se pohybuje mezi 8 a 18 %. Mezi dusíkaté látky v kávě patří bílkoviny, aminokyseliny a alkaloidy (kofein).

Vliv kofeinu na zdraví
Účinky kávy na lidský organizmus už léta zkoumají specializované týmy odborníků na celém světě. Stále více z nich potvrzuje, že konzumace kávy má u zdravého člověka spíše pozitivní účinky, jako je například prevence určitých typů onemocnění. Vědci a lékaři však zároveň upozorňují, že účinky kávy se u každého z nás projevují individuálně. Při posuzování otázek prospěšnosti či škodlivosti kávy by tak mělo být zohledněno několik důležitých faktorů (např. zdravotní stav konzumenta, počet vypitých šálků nebo druh kávy). Odborníci se shodují na tom, že za přiměřené pití kávy lze označit denní konzumaci 4 až 6 šálků denně, což by mělo odpovídat přibližně 300 mg kofeinu.

Základní schopností kofeinu je navázat se na adenosin, který si mozek vytváří v okamžiku únavy nebo před spaním. Kofein se dokáže navázat na jeho místo, zablokovat ho a následně oddálit nástup spánku. Na rozdíl od adenosinu kofein stahuje cévy mozku, což má za následek zvýšenou mozkovou činnost, která aktivuje nadledvinky. Ty začnou produkovat adrenalin, který uvádí organizmus do pohotovostního stavu – prohloubí dýchání, zrychlí srdeční činnost a stáhne cévy na povrchu těla. Tím se zvýší krevní zásobování svalů a následně i krevní tlak. Adrenalin zároveň zrychluje odbourávání cukrů ve svalech, tedy zásobování svalů glukózou. To znamená, že kofein zvyšuje efektivnost tvorby glukózy ze zásobních látek, výrazně tím prodlužuje působení adrenalinu a tedy i aktivity organizmu. Kofein také zvyšuje koncentraci dopaminu, nepostradatelného při přenosu nervového vzruchu v mozku, kde vzbuzuje pocit spokojenosti a štěstí. Po požití šálku kávy tak dochází k zablokování adenosinových receptorů v mozku a oddálení spánku. Současně s tím se spouští zvýšená tvorba adrenalinu a s ní i zásobování svalů a mozku. Vlivem dopaminu se zase zvyšuje pocit spokojenosti a štěstí. A to není všechno. Kofein způsobuje také rychlejší a jasnější myšlení i lepší koordinaci pohybů těla. Vlivem jeho účinku dochází v organizmu rovněž k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve. Tělo reaguje zvýšením krevního tlaku a rychlejší srdeční pulzací, zvýšenou sekrecí žaludeční kyseliny, a tedy i celkovým zrychlením metabolizmu. Proto může přemíra kofeinu způsobit naopak nervozitu, neklid, nesoustředěnost a ztrátu schopnosti jemné motorické regulace. Citlivostí ke kofeinu se lidé liší. Někteří z nás mají „gen pomalého metabolizéru“, vylučují kofein z těla mnohem pomaleji a jsou vůči němu i mnohem citlivější. Pití kávy je pro ně proto riskantnější, zejména ve spojení s některými chorobami, jako jsou např. onemocnění srdce. Naproti tomu se u častých konzumentů kávy stimulační vlastnosti kofeinu projevují v menší míře, než je tomu u konzumentů občasných.

Kolik kávy vypijeme
Češi jsou přitom poměrně slabými konzumenty kávy, v žebříčku z roku 2011 s Česká republika s konzumací 3,26 kg kávy na osobu a rok umístila na 35. místě. Pomineme-li Lucembursko s nepravděpodobným údajem 24,73 kg kávy na osobu a rok, umístily se na prvých příčkách  skandinávské státy – Finsko – 12,17 kg/osobu a rok, Norsko 9,51 a Dánsko 8,21 kg na osobu a rok.

Říká se o kávě, ale není to pravda…

…škodí zdraví
Přiměřená konzumace kávy představuje prevenci proti celé řadě nemocí, např. Parkinsonově chorobě nebo diabetu mellitu 2. typu. Díky obsahu antioxidantů má káva podobné příznivé antiaterogenní a kardioprotektivní účinky jako zelený čaj nebo červené víno.

…zvyšuje krevní tlak
Běžné dávky kávy rizikové nejsou, kávu si mohou dovolit i lidé s kardiovaskulárními nemocemi. U toho, kdo kávu nepije pravidelně, může dojít k mírnému zvýšení krevního tlaku, ale na kofein se rychle vyvine tolerance a tlak se vrátí na výchozí hodnotu.

…podporuje vznik rakoviny
Původní obavy z možných karcinogenních účinků kávy rozptýlily nejnovější výzkumy a studie týkající se kávy a jejího vlivu na rakovinu. Zjistila se negativní korelace mezi pitím kávy a zhoubnými nádorovými chorobami. Tento ochranný efekt kávy se připisuje obsahu antioxidačních látek. Pozitivní zdravotní účinky kávy (antikarcinogenní, antiaterogenní, antidiabetické a další) jsou dnes už tak zřejmé, že se zmínky o nich dostaly i do učebnic klinické dietologie.

…není vhodná pro těhotné a kojící ženy
Většina žen se nemusí své oblíbené kávy vzdát ani v tomto období. Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství (do 150 mg kofeinu denně, tj. 2 až 3 šálky) nemá negativní vliv na vývoj plodu ani na vznik komplikací. Při kojení je povolená dávka kofeinu 200 mg denně.

…dehydratuje, je močopudná
Káva organizmus nedehydruje, je naopak významným příspěvkem k celkovému dennímu příjmu tekutin. Doporučené denní množství kofeinu představuje 4 až 6 šálků, tj. asi půl litru kávy. Tato dávka nepůsobí silně močopudně. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ale ta při další konzumaci již nestoupá. Jinak je tomu v případě přehnaného pití kávy, které se projevuje vylučováním zdraví prospěšných látek z těla (vápník aj. minerální látky) a také celkovým odvodněním. V takovém případě je vhodné doplňovat do organizmu vodu.

…nemá se pít na lačno
Kofein povzbuzuje produkci žaludečních šťáv, a tím připravuje trávicí systém na trávení potravy. Je tedy lepší, pokud je káva následována konzumací jídla. Přesto by u zdravého člověka neměla vyvolat zdravotní obtíže. U pacientů se zánětem žaludku nebo vředovou chorobou žaludku je vhodné si kávu odpustit.

…způsobuje žloutnutí zubů
I když se traduje, že pití kávy negativně působí na zabarvení a kvalitu zubní skloviny a souvisí s tvorbou zubního plaku, odborné studie to  yvracejí. Italští vědci z Anconské univerzity zato narazili při laboratorních testech na látku, která zabraňuje šíření bakterií napadajících zuby a způsobujících jejich kazivost.

…espresso je silnější a účinnější
Účinky kofeinu jsou závislé především na dávce kávy a v ní obsaženém množství kofeinu, ale také na rychlosti, jakou kávu vypijeme. Pocit při pití kávy ovlivňuje i množství použité vody. Stejné množství mleté zrnkové kávy bude chutnat v espressu s malým množstvím vody jako silná káva. Navíc ho vypijeme podstatně rychleji než velký objem překapávané kávy. Proto espresso, zejména vypité rychle a na lačno, bude mít větší účinky než překapávaná káva, vypitá postupně, s mlékem a navíc spolu s jídlem. Přitom množství použité kávy a tedy i kofeinu může být stejné.

…mléko potlačuje účinky kofeinu
Mléko tlumí účinek kofeinu pouze na sliznici žaludku, proto je káva s mlékem doporučována u onemocnění žaludku. Mléko a ještě více smetana však zpomaluje vyprazdňování žaludku a s ním i rychlost vstřebávání kofeinu. Nástup účinku kofeinu je proto pomalejší, doba působení delší a konzument může mít pocit, že káva s mlékem je svými účinky slabší než samotná černá káva. Stejně ale působí i jídlo konzumované společně s kávou. Nejrychlejší nástup účinku má káva konzumovaná na lačno.

…po povzbuzení přichází větší útlum
Povzbuzující účinek kávy je nejzřetelnější, když se káva konzumuje ve stavu přirozené únavy. Například při pití kávy v nočních hodinách při práci nebo studiu za účelem povzbuzení bdělosti a psychického výkonu. Po dočasném povzbuzení a zlepšení psychomotorického výkonu však nastává útlum a vystupňovaný pocit únavy. Následná únava ovšem není přímým účinkem kofeinu. Jde o kombinovaný efekt ukončení psychostimulačního účinku kofeinu a pokročilejšího stupně fyziologické únavy, ke které by došlo i bez konzumace kávy.

…může vyvolat závislost
U kávy se nedá hovořit o klasické závislosti, avšak může nastat určitá podoba zvýšené tolerance k účinkům kofeinu, který stimuluje centrální nervovou soustavu. Protože kofein se na rozdíl od tradičních drog užívá orálně a v průběhu dne, jeho absorpce je zpomalená, což snižuje riziko vzniku závislosti. U drog dávka potřebná k dosažení požadované euforie nebo posilujících účinků roste v čase a podněcuje k braní stále většího množství drogy. Většina konzumentů kávy udržuje svoji spotřebu na celkem konstantní úrovni.

…nemůže vyvolat akutní otravu 
Za smrtelnou dávku kofeinu přijatou perorálně se považuje jednorázová dávka 150 mg kofeinu na 1 kg tělesné hmotnosti, to znamená kolem 10 g kofeinu u normálního člověka. Předávkování (jednorázová dávka kofeinu kolem 0,5 až 1 g) se projeví neklidem, agitovaností, zrychlenou srdeční akcí, nespavostí, častým močením. Člověk je při vědomí, velmi vzrušivý, ale případné informace není schopen uložit – přehnaná konzumace kávy proto rozhodně není vhodná pro studenty.

…zelená káva – zázrak na hubnutí
Pokud se týká zelené kávy, výtěžnost získání jak alkaloidů, tak antioxidantů je poměrně malá, bylo by to podobné, jako bychom se snažili  onzumovat pšeničné zrno bez uvaření – syrové, též výtěžnost získání sacharidů či stravitelnost by byla velmi mizivá, podobně je tomu i u zelené kávy. Pohlížet tedy na zelenou kávu jako na zázračný prostředek k hubnutí, je naprosto neopodstatněné.

Materiály ostatních účastníků tiskové konference najdete zde.

 

Tisková konference byla již ukončena. Vaše dotazy můžete i nadále posílat na e-maily obou garantů.

 

Otázky a odpovědi

21.4. 2010 12:09:36 Martin Krček

Dámy a pánové, děkuji Vám za účast na dnešní online tiskové konferenci. Pokud máte další otázky, rádi Vám na ně budeme postupně odpovídat. Odpovědi budou publikovány i na našich stránkách. Přejeme Vám příjemný den.


21.4. 2010 11:52:43 Petr Havel Mediafax

Text Dobrý den, spolu s předchozími tazateli bych rád pár podrobností o Institutu, na které dosud nebylo odpovězeno, tedy zdali má nějakou obdobu v zahraničí, jaké aktivity kromě osvěty hodlá provozovat a s jakými asi náklady. Jinak ještě jedna otázka ke složení kávy - podle výsledků výzkumů se změny klimatu projevují ve složení plodin - například sóji. V zásadě jde o nárůst obsahu antioxidantů při větším suchu. Je něco takového zjištěno také v případě kávy?

21.4. 2010 12:00:43 Pavel Kohout

Pokud se týká složení kávy, stejně jako u jiných plodin, je celkové množství účinných lítek přibližně stejné, liší se ale jejich koncentrace podle množství vody obsažené v plodech. Proto je v sušším roce větší koncentrace účinných látek, při větším vlhku naopak nižší.

21.4. 2010 12:03:12 Martin Krček

V zahraničí existují různé asociace a instituce, které se kávě věnují (např. http://cosic.org/). Stejně tak jsou odborné materiály a studie, ze kterých naší odborníci čerpají. Primárním cílem IK je osvěta a vyvracení nepravdivých mýtů o kávě. Celý projekt je na samém začátku a proto jsme ho koncipovali tak, ať jsou náklady minimální.


21.4. 2010 11:47:10 Petra Ďurove Nový Čas pre ženy

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či je pravda, že keď si človek dá kávu, tak ho to na istý čas povzbudí, ale po čase prichádza ešte väčší útlm? Ak áno, aký je asi časový rozostup medzi jednotlivými fázami? A tiež by ma zaujímalo, či má povzbudzujúce účinky aj cappuccino? Ďakujem.

21.4. 2010 12:07:09 Peter Minárik

Máte pravdu. Každý bežný konzument kávy pozná tento efekt, ktorý je najzreteľnejší vtedy, pokiaľ sa káva konzumuje v stave prirodzenej únavy a vyčerpania. Napríklad pri pití kávy v nočných hodinách pri práci alebo štúdiu za účelom povzbudenia bdelosti a psychického výkonu. Po dočasnom povzbudení a zreteľnom zlepšení psychomotorického výkonu nastáva útlm a vystupňovaný pocit únavy. Následná akcentovaná únava však nie je priamym účinkom kofeínu. Ide najskôr o kombinovaný efekt ukončenia psychostimulačného účinku kofeínu a pokročilejšieho stupňa fyziologickej únavy, ku ktorej by došlo aj bez konzumácie kávy. Samozrejme, aj capuccino obsahuje kofeín a má teda povzbudivé účinky. Avšak obsah mlieka (mliečneho tuku) spomaľuje vstrebávanie kofeínu a predlžuje tak povzbudivý účinok kávy.


21.4. 2010 11:38:24 Anna Brozová TASR

Bude mať inštitút len internetovú podobu a on-line aktivity?

21.4. 2010 11:52:20 Peter Minárik

Inštitút bude primárne fungovať na internete, ale my ako garanti sme pripravení odpovedať médiám na otázky ohľadne kávy kedykoľvek, aj formou osobných stretnutí.


21.4. 2010 11:25:48 karel smesny automoto

Bude mít institut svou online poradnu? Pokud ano, bude pro odborníky i veřejnost?

21.4. 2010 11:54:08 Martin Krček

Odborní garanti a další spolupracující specialisté jsou připraveni odpovídat na otázky. Nebude to přímo online poradna (alespoň pro začátek), ale na všechny otázky odpovíme.


21.4. 2010 11:24:38 Jméno Regina Rothová tina

Text Je káva bez kofeinu skutečně zdravá, snižují se u ní zdravotní rizika, může se pít bez omezení libovolný počet šálků denně? Působí káva bez kofeinu na psychiku člověka tím, že ho nepovzbudí, neodstraní únavu nebo to vůbec nemá vliv?

21.4. 2010 11:32:23 Pavel Kohout

Káva bez kofeinu obsahuje polyfenoly, polysacharidy, aminokyseliny, odstraňuje se pouze kofein. Chuť i vůně kávy je velmi podobná, může působit na psychiku pacientů chutí, vůní, místem, ve kterém je káva konzumována. Efekt, kterým působí kofein, pochopitelně v bezkofeinové kávě chybí.


21.4. 2010 11:06:30 Lenka Kopecka ČRo

Existuje v ČR / SR už nějaký podobný institut zaměřený na kávu? Čím bude tento odlišný- výjimečný?

21.4. 2010 11:49:11 Martin Krček

Myslíme si, že podobného rozsahu není. Naším cílem je informovat o kávě z různých pohledů – od zdravotních, přes technologické až po to, jak si vychutnat nejlépe kávu. Díky spolupráci s odborníky budou informace ověřené a podložené. Tím chceme vyvracet mýty, které jsou s kávou spojené.


21.4. 2010 11:01:22 Lenka Kopecka ČRo

Bude Institut přebírat informace ze zahraničních obdobných webů? Bude kooperovat s obdobnou institucí v zahraničí?

21.4. 2010 11:47:51 Martin Krček

Informace čerpáme i ze zahraničních zdrojů a odborných studií, které nám poskytují přední odborné společnosti nebo instituce.


21.4. 2010 10:59:50Lenka Kopecka ČRo

Jaké informace – kromě kávy – najdeme na tomto webu? Chce se Institut profilovat více odborně-lékařsky nebo se bude zaměřovat spíše na laiky?

21.4. 2010 11:45:35 Martin Krček

Institut má sloužit jako zdroj kvalitních a důvěryhodných informací. V první řadě pro Vás, novináře, a následně pro širokou veřejnost.


21.4. 2010 10:54:01 Eva Malá jsem-zena.cz

Jak ovlivňuje mléko v kávě rychlost nástupu účinku kofeinu - může zpomalit vstřebávání?

21.4. 2010 10:59:57 Pavel Kohout

Mléko (a ještě více smetana) zpomaluje vyprazdňování žaludku, a proto zpomaluje rychlost vstřebávání kofeinu, nástup účinku je proto pomalejší a doba působení delší. Stejně ale působí i jídlo konzumované společně s kávou. Nejrychlejší nástup účinku má proto káva konzumovaná nalačno


21.4. 2010 10:37:48Stano Hudak

V súčasnosti je čoraz populárnejšou instantná káva. Ktorý druh je zo zdravotného hľadiska prijateľnejší. Klasická zrnková káva alebo instantná? Existuje medzi nimi rozdiel aj z iného hľadiska?

21.4. 2010 11:01:39 Peter Minárik

Instantná káva má rovnaké zloženie ako káva mletá. Východzou surovinou u oboch druhov kávy sú pražené kávové zrná. Až do procesu sušenia, praženia a mletia kávy je technologický proces rovnaký. Instantná káva sa potom vyrába dvoma možnými procesmi, a to tzv. sprejovaním alebo vymrazovaním. Pri nich sa nepridávajú do kávy cudzorodé látky. Všetky fyziologické účinky kávy na ľudský organizmus závisia predovšetkým od dávky kávy a kofeínu. Zo zdravotného hľadiska je preto účinok klasickej aj instantnej kávy porovnateľný.


21.4. 2010 10:31:17 Romana Černá Miminko

Zajímalo by mne, zda je skutečně prokázáno, že pokud kojící žena pije kávu, je kojené dítě ovlivněno kofeinem do té míry, že je neklidné, špatně spí a pod. Případně jaká doporučení pro pití kávy u kojících žen máte pro naše čtenářky.

21.4. 2010 10:52:20 Peter Minárik

Kofeín prechádza u dojčiacej matky do mlieka, avšak pri bežnej konzumácii nie je jeho koncentrácia v materskom mlieku vysoká a nemá preto farmakologický účinok na dieťa. Americká pediatrická akadémia vo svojom vyhlásení o prestupe liekov a chemických látok do materského mlieka uvádza kofeín ako látku kompatibilnú s dojčením. (Amer Academy of Pediatrics. Committee on Drugs. Pediatrics, 108, 787-800, 2001). Nežiaduce účinky kofeínu u dojčaťa sú viazané na neúmerne vysokú konzumáciu kávy. Odporúča sa preto striedma konzumácia v množstve 2-3 šálok nie silnej kávy denne.


21.4. 2010 10:24:28 Petra Suralova

Pokial by sa teda preukazalo, ze kava na jeden strane zvysuje riziko jedneho ochorenia a na druhej strane posobi ako prevencia pri chorobe ineho typu, cim sa ma konzument riadit? Mal by brat do uvahy nejake faktory rodinnej anamnezy, ze pokial je tam ista moznost genetickeho ziskania formy rakoviny, pri ktorej kava posobi ako prevencia, ma ju pit, aj ked mu hrozia mozno ine zvysene rizika?

21.4. 2010 10:42:55 Peter Minárik

Dobrý deň pani redaktorka. Vraciam sa k otázke onko rizika a onko prevencie kávy. Ešte raz - nie je žiadny dokázaný predpoklad, že by káva zvyšovala riziko rakoviny. Pre zachovanie presnosti uvediem presný citát z publikácie Wolrd Cancer Research Fund, ktorú už vyššie spomínal pán docen Kohout, a to z "Food, Nutrition, Physical Activity and Cancer Report" z roku 2007: "Je nepravdepodobné, že by káva významným spôsobom zvyšovala riziko rakoviny pankreasu. Nenašla sa pozitívna korelácia medzi rakovinou pankreasu a pitím kávy". Rovnaký záverečný verdikt vydala WCRF aj vo vzťahu kávy a rakoviny močového mechúra. Tieto dva orgány sa zvlášť intenzívne sledovali práve preto, že v minulosti boli podozrenia pre zvýšené riziko pitia kávy vo vzťahu k týmto dvom orgánom. Pôvodné názory sa pod vplyvom nových epidemilogických aj intervenčných štúdií však revidovali. Podobné závery sú aj pri icných orgánoch, napríklad pri hrubom čreve a konečníku.


21.4. 2010 10:19:02 Petr Havel

V zahraničí i u nás je již k dostání také biokáva. Pomineme-li k přírodě šetrnější způsob její produkce, má biokáva lepší účinky na lidský organismus? Jaké? Mám na mysli biokávu nezbavenou kofeinu. Liší se biokáva od standardní kávy svým složením?

21.4. 2010 10:47:04 Pavel Kohout

Důležité je kontrolovat množství reziduí pesticidů v kávě, které by mohly ohrozit konzumenta. Na druhé straně biokáva neobsahuje větší množství kofeinu ani jiných látek proti kávě pěstované s rozumným použitím pesticidů či konzervantů při pěstování či zpracování


21.4. 2010 10:18:18 Petr Havel

Lze porovnat intenzitu močopudnosti kávy s intenzitou močopudnosti vína a piva jako dalších hojně konzumovaných nápojů? Jaký přesně má vliv konzumace kávy na slinivku břišní, máli takový vliv vůbec?

21.4. 2010 10:42:39 Pavel Kohout

Pokud se týká močopudnosti kávy, každá má jiný podklad. Kofein patří mezi methylxantiny, které působí na zrychlení srdeční akce, dochází i k rozšíření cév, proto je větší průtok ledvinami a tím dochází k vyšší diuréze (močení). Alkohol blokuje antidiuretický hormon. Proto se často oba mechanismy při současném pití kávy a alkoholických nápojů kombinují, Míra záleží na množství vypité kávy či alkoholu


21.4. 2010 10:17:28 Petr Havel aktual

Přestože je káva hořká, obsahuje také sacharidy. O jaké sacharidy zejména jde (mono, oligo, poly) a prosím o dva tři konkrétní příklady.?

21.4. 2010 10:37:38 Pavel Kohout

Zelená kávová zrnka obsahují až 50% sacharidů (počítáno na suchou váhu) z nichž je hlavní podíl polysacharidů, prředevším se jedná o arabinogalaktan, glukomanna a celulózu. Obsahuje však též jednoduché cukry - 9 g sacharózy na 100 g a glukózu, fruktózu v malých množstvích


21.4. 2010 10:14:54 Kateřina Šlaufová Royal Report

Ještě by mě zajímalo, jestli má zpracování kávy vliv na její chuť. A na obsah kofeinu nebo to je dáno pouze odrůdou?

21.4. 2010 10:27:39 Pavel Kohout

Množství kofeinu závisí na druhu kávy (viz odpověď na otázku výše), Robusta má asi 2-3x více kofeinu než Arabica. Chuť kávy závisí na druhu, ale i na způsobu (rychlosti, stupni) a délce pražení. Množství kofeinu může být změněna zpracováním - například kofein se odstraňuje z kávy vymýváním (příprava dekofeinované kávy).


21.4. 2010 10:05:31 Jana Svobodová

Prosím vás, obsahuje káva antioxidanty nebo ne?

21.4. 2010 10:29:00 Peter Minárik

Áno. Káva okrem kofeínu obsahuje aj rastlinné fenoly, u ktorých sa potvrdil antioxidačný účinok in vitro (v laboratórnych podm.) aj in vivo. Je zaujímavé, že pražením kávových zŕn sa významne zvyšuje antioxidačná aktivita kávy. Pražená káva má teda vyššiu antioxidačnú aktivitu než zelená nepražená káva. Z bežných odrôd má vyššiu antioxidačnú aktivitu robusta oproti odfroed arabika.

21.4. 2010 11:10:33 Pavel Kohout

Pokud se týká obsahu antioxidantů, je zajímavé, že káva obsahuje 2-3x více antioxidantů než zelený čaj. V zelených zrncích kávy je větší množství polyfenolů. Pražením vznikají melanoidiny, které mají také antioxidační aktivitu.


21.4. 2010 10:05:29 Kateřina Šlaufová Royal Report

Dobrý den, může dojít k akutní otravě kofeinem – předávkování?

21.4. 2010 10:22:55 Pavel Kohout

Dobrý den, za smrtelnou dávku kofeinu perorálně (konzumované ústy) se považuje jednorázová dávka 150 mg/kg, to znamená kolem 10 g kofeinu u normálního člověka. Předávkování (jednorázová dávka kolem 0,5 - 1 g) se projeví neklidem, agitovaností, zrychlenou srdeční akcí (tachykardií), nespavostí, zvýšenou diurézou (močením). Člověk je při vědomí, velmi vzrušivý, ale případné informace není schopen uložit (rozhodně není vhodné pro studenty).


21.4. 2010 9:55:41 Sandra Nikolini

A maju jednotlive odrody kavy rozdielny obsah kofeinu?

21.4. 2010 10:07:08 Peter Minárik

Áno, existujú zreteľné rozdiely v obsahu kofeínu medzi odrodami arabica a robusta. Odrody robusty majú až 3 krát viac kofeínu než odrody arabica. Tá však obsahuje viac aromatických látok a pokladá sa za kávu vyššej kvality. Bežne sa mieša robusta a arabica, čím sa dosahuje optimálny obsah aromatických látok aj kofeínu v káve.


21.4. 2010 9:45:25 Petra Suralova

Dobry den, moze pitie kavy pomoct aj ako prevencia proti onkologickym ochoreniam? Alebo ich vznik naopak podnecuje?

21.4. 2010 10:01:35 Peter Minárik

Vplyv konzumácie kávy a kofeínu na nádorové ochorenia sa intenzívne študuje. V minulosti sa uvádzalo, že pitie kávy môže zvyšovať riziko rakoviny, predovšetkým pankreasu a močového mechúra. Naprostá väčšina veľkých štúdií však nepotvrdila žiadny významný kancerogénny vplyv kávy. Študujú sa aj možné onko preventívne účinky kávy. Údaje sú zatiaľ nekonzistentné. Zatiaľ sú známe údaje, ktoré naznačujú, že by káva mohla mať ochranný účinok pri vzniku rakivony pečene (hepatocelulárny karcinóm).

21.4. 2010 10:14:59 Pavel Kohout

Dobrý den

Světová organizace na výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund) a Americký institut pro výzkum rakoviny (American Institute for Cancer Research) pravidelně provádějí review dostupných studií. V roce 1997 hodnotili více než 2000 studií se závěrem: Není zjistitelná souvislost mezi konzumací kávy a vznikem rakoviny, včetně nádorů urogenitálního traktu, trávicího traktu a prsu.

(World Cancer Research Fund. Food, Nutrition and the Prevention of Cancer: a Global Perspective, 1997)


21.4. 2010 9:35:13 Sandra Nikolini Vasa rodina

Existuje nejaky specialny typ kavy, ktory si mozu bez obav dopriat aj tehotne bonvivanky?

21.4. 2010 9:51:49 Peter Minárik

Dobrý deň prajem a ďakujem za otázku. Nie je dôležitý typ kávy, ale množstvo prijatého kofeínu. Oficiálne inštitúcie, ktoré sa zaoberajú potravinovými štandardmi, nezávadnosťou, toxicitou potravín, odporúčajú tehotným ženám bezpečený príjem kofeínu 200mg denne (bežne to býva v 2-3 šálkach kávy).


21.4. 2010 9:32:40 Alexandra Mallova Zdravy zivot

Dobry den, zaujimalo by ma, co si myslite o pouziti kavy do roznych gastronomickych pochutok? Nedegraduje to jej hodnotu?

21.4. 2010 9:45:33 Peter Minárik

Väčšina štúdií, ktoré sa zaoberali účinkami kofeínu na ľudský organizmus, sa vykonávala s kávou, čajom alebo s čistým kofeínom. Káva sa občas používa pri príprave múčnych pokrmov, najmä zmrzlín, krémov a pod. Účinok kofeínu ostáva zachovaný, avšak jeho dávky na 1 porciu sú väčšinou malé, a preto nevyvolajú bežne očakávané fyziologické reakcie, napríklad necítime po ich konzumácii bežne očakávaný povzbudivý účinok na CNS.


21.4. 2010 9:31:17 blanka neoralová DIAstyl

dobry den, preventivní účinek konzumace kávy při vzniku onemocnění diabetem 2. typu je už celkem známý. Platí tyto účinky i u konzumace kávy bez kofeinu?

21.4. 2010 9:36:27 Pavel Kohout

Dobrý den, děkuji za otázku. Většina studií se týkala kávy s kofeinem, také efektu konzumace zeleného čaje. Studie Van Dama publikovaná v Diabetes Care v roce 2006 ukázala, že klesá riziko diabetu mellitu 2.typu u žen ve středním věku při konzumaci kávy s kofeinem i kávy bez kofeinu.


21.4. 2010 9:13:18 darina sieglova apetit

zajímalo by mě, co ovlivňuje výslednou barvu kávy?

21.4. 2010 9:21:50 Pavel Kohout

Je to především stupeň pražení, síla kávy,pochopitelně přidání dalších substancí (cukr, mléko a podobně).


21.4. 2010 9:11:24 darina sieglova apetit

jak ovlivní chuť kávy voda, kterou použijeme k přípravě kávy? Je patrný nějaký chuťový rozdíl – když je voda filtrovaná, z PET lahve či z kohoutku?

21.4. 2010 9:18:35 Pavel Kohout

Dobrý den. Chuť kávy je závislá na množství minerálů, které jsou přítomné ve vodě, ze které se káva připravuje. Každý člověk může preferovat jinou chuť, ale většinou voda prostá minerálů je pro přípravu kávy méně vhodná.


21.4. 2010 9:11:07 Lívia Černická FARMÁR

Dobrý deň, zaujímalo by ma, či existuje niečo ako denný limit na množstvo prijatého kofeínu, alebo to závisí od jednotlivca? Ďakujem

21.4. 2010 9:19:54 Peter Minárik

Skôr ako denný limit existuje pojem odporúčaná denná dávka kofeínu alebo kávy ako takej. Väčšina literárnych zdrojov uvádza odporúčanú dennú dávku kofeínu pre dospelého človeka do 300mg/deň. Presnejšie parametre uvádzajú odporúčané množstvo konzumovaného kofeínu v mg/kg telesnej hmotnosti/deň. Väčšinou sa odporúča dodržať dávku 2-2,5 mg/kg/deň alebo 2-3 mg/kg/deň. Príklad: dospelý človek s telesnou hmotnosťou 70 kg pri dávke 3mg/1 kg telesnej hmotnosti/deň skonzumuje 210 mg kofeínu za celý deň - čiže nachádza sa v medziach odporúčaného denného limitu.

21.4. 2010 9:27:41 Pavel Kohout

Dobrý den, míra tolerance kofeinu či kávy je u různých lidí různá, někdo spí po šálku silné kávy před spaním, jiný po kávě v poledne nespí. Prozatím ale nebylo řešeno, zda lidé, kteří tolerují vysoké dávky kofeinu, nemají problémy s vysokým příjmem kofeinu (pokud je například vyšší než 600 mg denně.


Tisková konference byla již ukončena. Vaše dotazy můžete i nadále posílat na e-maily obou garantů.