Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více
Tipy a články

Denně se ve světě vypijí miliardy šálků kávy za miliardy dolarů

2.2. 2011 | Obchod s kávou živí téměř 100 milionů lidí, díky čemuž je káva hned po ropě druhou nejobchodovanější komoditou na světě.25 miliónov pestovateľov kávy v 50 krajinách sveta vyprodukuje ročne približne 7,7 miliónov ton tejto komodity, ktorá sa na svetových burzách zobchoduje v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov. Celkem 25 milionů pěstitelů kávy v 50 zemích světa vyprodukuje ročně přibližně 7,7 milionů tun této komodity, která se na světových burzách zobchoduje v hodnotě více než 60 miliard dolarů. Další desítky milionů zpracovatelů a prodejců dopraví kávu do rukou jejích milovníků. Ti denně zkonzumují více než 2 miliardy šálků kávy.

Kořeny obchodu s kávou sahají do 14. století, kdy ji arabští obchodníci přinesli z její původní domoviny v etiopské provincii Kaffa do Jemenu. V současnosti hraje v pěstování kávy rozhodující prim Brazílie se svými 3 miliardami kávovníků. Okolo 5 milionů pěstitelů v zemi fotbalu a samby vyprodukuje téměř třetinu celosvětové produkce kávy.

Exotika jménem Vietnam rozhýbala cenu kávy

Největší "exotikou" mezi pěstiteli kávy je bezpochyby Vietnam, který ještě v roce 1993 vyvážel jen minimální množství této komodity. Díky podpoře Mezinárodního měnového fondu a Světové banky se v roce 1995 začala pěstovat káva typu Robusta na dlouho nevyužívaných územích v zemi. Byl to fenomenální úspěch - Vietnam se za pět let stal druhým největším světovým vývozcem kávy a jeho podíl na světové produkci neustále roste.

I v důsledku "vietnamského zázraku" došlo v 90. letech k výrazným pohybům ceny kávy. Ta je vůbec velmi nestabilní a její úroveň ovlivňuje několik faktorů. Tím rozhodujícím je množství a kvalita sklizně, které se ale do ceny kávy nepromítnou okamžitě, o cenách kávy se rozhoduje zejména na burzách v Londýně a v New Yorku.

Česká republika v konzumaci kávy zaostává

Česká republika přispívá k celosvětové spotřebě kávy minimálně. Podle statistik Mezinárodní organizace kávy (ICO) vypije průměrný Čech ročně jen 3 kg kávy, zatímco například průměrný Fin více než 11 kg. Průměrná Čech vypije napríklad 3,0 kg kávy ročne. Průměrný Slovák vypije kávy ještě méně, přibližně 2,3 kg ročně.

Káva chrání naše zdraví

Pravidelná konzumace kávy přitom může mít pozitivní vliv na naše zdraví. Rozsáhlé klinické a vědecké studie potvrzují, že pravidelná konzumace kávy snižuje riziko cukrovky 2. typu, má protinádorové účinky a pozitivně působí při prevenci Alzheimerovy choroby. Káva navíc obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou. "Až 70 procent denně přijatých antioxidantů mohou tvořit právě antioxidanty konzumované v kávě," říká doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., garant Institutu kávy, a zároveň apeluje na rozumnou míru konzumace kávy: "Doporučená denní dávka kofeinu je 200-300 mg / den, což představuje asi 4-6 šálků kávy. Nadměrná konzumace kávy může, zejména u lidí citlivých na kofein, vyvolat nežádoucí účinky jako důsledek nepřiměřené velké dávky přijatého kofeinu."