Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více
Tipy a články

Zdravou kávu v Čechách stále objevujeme

30.5. 2011 | Češi ve srovnání s Evropou, zvláště s Dánskem a Norskem, v pití kávy stále zaostávají. Spotřeba kávy na jednoho Čecha vychází zhruba na 3kg za rok, což nás řadí na poslední místa mezi evropskými státy. Jakou kávu však Češi pijí a jak ji konzumují? Nejoblíbenější je u nás stále tzv. český turek a toho odborníci za zdravou kávu rozhodně nepovažují.

Z posledních průzkumů vyplývá, že pražená káva (zrnková i mletá), tvoří zhruba 65 % veškeré prodané kávy v Česku. Druhou nejoblíbenější je pak káva rozpustná s přibližně pětinovým podílem.  Zajímavý je vývoj prodeje kávy - zatímco prodej pražené kávy meziročně zhruba o 4 % klesl, množství prodané rozpustné kávy naopak přibližně o dvacetinu vzrostlo.

Existují země, kde je káva jakýmsi životním stylem. Jsou jimi například Itálie se svým espressem nebo Rakousko s vídeňskou kávou, které mají vliv na světovou kulturu. U nás získávala v meziválečném období 20. století káva na popularitě a došlo ke vzestupu kaváren, které se stávaly symbolem nového životního stylu. Jejich rozmach bohužel přerušila 2. světová válka, která kromě jiného přinesla i období kávového "půstu" a místo pravé kávy se prodávaly většinou pouze kávové náhražky. Bohužel kávová kultura se u nás ani v poválečném období nedočkala žádného velkého rozmachu, obrat pomalu přichází až v posledních letech.

Nové trendy v přípravě kávy

Vývoj jde stále kupředu a dnes máme možnost připravit si za pomoci moderních přístrojů a technologií kvalitní zdravou kávu na mnoho způsobů i doma.  Např. kávu s efektní cremou jemné lískooříškové barvy, tedy atributem kvalitního espressa, je možné připravit nejen na nepřeberné řadě kávovarů a kapslových automatů, ale v posledních letech třeba i z několika druhů rozpustných káv, jejichž obliba stále stoupá. Kvalita a vlastnosti cremy pak závisí do velké míry na složení kávové směsi a způsobu jejího pražení. Obecně by v ideálním případě měla být crema kompaktní, hustá, stabilní, nepřepálená a dlouho trvající.  

Stále chybí osvěta

Dnes už si sice Češi zvykají na lepší kávu jako je espresso, cappuccino či latté, ale stále si plně neuvědomují, jak technologie použitá při přípravě kávy ovlivňuje její chuť a kvalitu. „Kvalitní kávu lze připravit pouze za použití kvalitní suroviny a technologie. I v tomto případě platí, že cena odpovídá kvalitě," říká Petr Kadeřábek, vítěz letošní soutěže Barista roku.

S konzumací kávy je rovněž stále spojena řada mýtů, které se však v současné době díky nejmodernějším vědeckým výzkumům daří vyvracet. Např. bylo zjištěno, že pravidelná konzumace kávy dokáže preventivně působit proti vzniku některých civilizačních chorob, jako je např. diabetes melitus II. typu či Parkinsonova choroba. Káva navíc obsahuje více než 200 zdraví prospěšných látek s antioxidační aktivitou. „Až 70 procent denně přijatých antioxidantů mohou tvořit právě antioxidanty konzumované v kávě," říká doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., garant Institutu kávy, a zároveň apeluje na rozumnou míru konzumace kávy: "Doporučená denní dávka kofeinu je 200-300 mg/den, což představuje asi 4-6 šálků kávy."