Aktuality

Neděle, 02. listopad 2014:

Kávové nápoje pro zahřátí

Irská káva, námořnické caffé latte aj. Kávové nápoje, které skvěle chutnají a navíc zahřejí. Recepty nejsou složité a nápoje si každý může jednoduše připravit doma.

..více

Pondělí, 27. říjen 2014:

Docent Kohout vystoupil na "kávové" tiskové konferenci

Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. vystoupil 23. 10. 2014 na tiskové konferenci Fóra zdravé výživy. Tématem jeho sdělení bylo "Jak káva prospívá našemu zdraví".

..více

Napsali o nás

Čtvrtek, 20. listopad 2014:

zdraviamy.cz: Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout.

Káva je zdravá, potvrzuje docent Pavel Kohout a jak ji správně připravit, poradí Adam Neubauer, barista.

..více
Tipy a články

Nevěřte mýtům o kávě

5.9. 2011 | O potravinách koluje mezi lidmi mnoho „zaručených rad" a mylných předsudků. Ani káva není v tomto případě výjimkou. Naopak. Existuje celá řada mýtů, které jsou s kávou a účinkem její konzumace na lidský organismus spojovány. Zde jsou čtyři nejčastější, které se díky odborným studiím podařilo již spolehlivě vyvrátit.

Mýtus 1 - Káva škodí zdraví

Jedním z nejstarších a také nejrozšířenějších mýtů o kávě je negativní vliv konzumace kávy na lidský organismus. To ale dosavadní vědecké studie neprokázaly. Přiměřená konzumace několika šálků kávy denně představuje prevenci proti celé řadě nemocí, jako je např. Parkinsonova choroba a diabetes mellitus II. typu. Káva rovněž obsahuje cca 200 pro tělo prospěšných látek. Velkou skupinu z nich tvoří tzv. antioxidanty.

Velkou a velmi významnou skupinou látek s antioxidačními účinky jsou tzv. polyfenoly. K nim je řazena i kyselina chlorogenová (kombinace kyseliny kávové a chinové), v kávě nejhojněji zastoupený polyfenol. Tato látka reprezentuje důležitou část kávových antioxidantů podílejících se právě na zmíněné neutralizaci volných radikálů, tedy ochranně buněčné bílkoviny a DNA. „Káva má tedy díky této skupině antioxidačních látek podobné příznivé antiaterogenní a kardioprotektivní účinky jako zelený čaj anebo červené víno," říká doc. Pavel Kohout, Phd. odborný garant Institutu kávy a dodává: „Za doporučenou denní dávku u zdravého člověka je považováno   4-6 šálků kávy."

Mýtus 2 - Káva dehydruje

Mýtus o dehydrataci organismu při konzumaci kávy má v podvědomí téměř každý. Studie porovnávající účinky kávy u konzumentů kávy a u lidí, kteří kávu nepijí, ale ukázaly, že pití kávy organismus nedehydruje. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ta ale již dále při další konzumaci nestoupá.

Mýtus 3 - Káva zvyšuje krevní tlak

Jedním z nejobávanějších mýtů o kávě jsou teze o tom, že konzumace kávy zvyšuje krevní tlak a přispívá tak k riziku srdečních chorob. Skutečností ale je, že běžné dávky kávy rizikové nejsou. Kávu si proto mohou dovolit i lidé s kardiovaskulárními nemocemi.

Mýtus 4 - Káva není vhodná pro těhotné a kojící ženy

„Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství (do 150 mg denně) nemá negativní efekt na vývoj plodu či případný vznik komplikací," říká doc. Kohout.  Při kojení se hovoří o povolené dávce 200 mg kofeinu denně. Podle Výboru pro léky při Americké akademii pediatrů je kofein látkou, která u kojících maminek v určitém množství nemá žádný negativní vliv na mateřské mléko potažmo na kojence. Doporučené množství jsou 2 - 3 šálky kávy denně.